موکاپ: معرفی انواع قهوه با موکاپ | نوع دانه قهوه و درجه آسیاب مناسب موکاپ
قهوه موکاپ یک دستگاه ساده و ارزان قیمت است که با استفاده از فشار هوا، آب داغ را از میان پودر قهوه عبور می دهد. این فرآیند باعث می شود که قهوه موکاپ طعمی شبیه به اسپرسو داشته باشد، اما غلظت آن کمتر است. در این مقاله، به طرز تهیه انواع قهوه با موکاپ می […]
موکاپ: معرفی انواع قهوه با موکاپ | نوع دانه قهوه و درجه آسیاب مناسب موکاپ

قهوه موکاپ یک دستگاه ساده و ارزان قیمت است که با استفاده از فشار هوا، آب داغ را از میان پودر قهوه عبور می دهد. این فرآیند باعث می شود که قهوه موکاپ طعمی شبیه به اسپرسو داشته باشد، اما غلظت آن کمتر است. در این مقاله، به طرز تهیه انواع قهوه با موکاپ می پردازیم.

قهوه موکاپ یکی از محبوب ترین روش های تهیه قهوه در جهان است. این روش نسبتاً ساده است و نیاز به تجهیزات پیچیده ای ندارد. همچنین، قهوه موکاپ طعمی شبیه به اسپرسو دارد، اما غلظت آن کمتر است.

در این مقاله، به طرز تهیه انواع قهوه با موکاپ می پردازیم. همچنین، به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

 • با موکاپ چه نوع قهوه هایی میتوان درست کرد؟
 • درجه آسیاب قهوه مناسب موکاپ چگونه است؟
 • تاثیر طعم قهوه های تهیه شده با موکاپ چیست؟

انواع قهوه با موکاپ

انواع قهوه با موکاپ

با موکاپ می توان انواع قهوه را تهیه کرد، از جمله:

 • قهوه سیاه: این قهوه ساده ترین نوع قهوه موکاپ است. برای تهیه آن، تنها کافی است که پودر قهوه را در سبد موکاپ بریزید و آب را در مخزن پایینی بریزید. سپس، موکاپ را روی شعله قرار دهید تا آب جوش بیاید و از میان پودر قهوه عبور کند.
 • قهوه با شیر: برای تهیه قهوه با شیر، می توانید پس از تهیه قهوه سیاه، شیر را به آن اضافه کنید. می توانید از شیر گرم یا سرد استفاده کنید. همچنین، می توانید از فوم شیر نیز استفاده کنید.
 • قهوه لاته: قهوه لاته ترکیبی از قهوه و شیر گرم است. برای تهیه آن، ابتدا قهوه سیاه تهیه کنید. سپس، شیر گرم را در یک شیرجوش بریزید و آن را کف کنید. سپس، شیر کف شده را به قهوه اضافه کنید.
 • قهوه کاپوچینو: قهوه کاپوچینو ترکیبی از قهوه، شیر گرم و فوم شیر است. برای تهیه آن، ابتدا قهوه سیاه تهیه کنید. سپس، شیر گرم را در یک شیرجوش بریزید و آن را کف کنید. سپس، شیر کف شده را به قهوه اضافه کنید. در نهایت، فوم شیر را روی قهوه بریزید.
 • قهوه ماکیاتو: قهوه ماکیاتو ترکیبی از قهوه و یک لایه نازک فوم شیر است. برای تهیه آن، ابتدا قهوه سیاه تهیه کنید. سپس، یک لایه نازک فوم شیر را روی قهوه بریزید.

درجه آسیاب قهوه مناسب موکاپ

درجه آسیاب قهوه مناسب موکاپ باید به گونه ای باشد که پودر قهوه شبیه به پودر کاکائو باشد. اگر پودر قهوه خیلی ریز آسیاب شود، آب داغ به سرعت از میان آن عبور می کند و قهوه موکاپ رقیق خواهد شد. اگر پودر قهوه خیلی درشت آسیاب شود، آب داغ به سختی از میان آن عبور می کند و قهوه موکاپ طعم و عطر مطلوب خود را نخواهد داشت.

تاثیر طعم قهوه های تهیه شده با موکاپ

طعم قهوه های تهیه شده با موکاپ تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد، از جمله:

 • نوع دانه قهوه: دانه های قهوه عربیکا طعمی ملایم و عطردار دارند و حاوی کافئین کمتری نسبت به دانه های قهوه روبوستا هستند. دانه های قهوه روبوستا حاوی کافئین بیشتری نسبت به دانه های قهوه عربیکا هستند و طعمی تلخ تر و عطر کمتری دارند.اگر به دنبال قهوه ای ملایم و عطردار هستید، بهتر است از دانه های قهوه عربیکا استفاده کنید. اگر به دنبال قهوه ای با طعمی قوی تر هستید، بهتر است از دانه های قهوه روبوستا استفاده کنید.
 • درجه آسیاب قهوه

همانطور که گفته شد، درجه آسیاب قهوه مناسب موکاپ باید به گونه ای باشد که پودر قهوه شبیه به پودر کاکائو باشد. اگر پودر قهوه خیلی ریز آسیاب شود، آب داغ به سرعت از میان آن عبور می کند و قهوه موکاپ رقیق خواهد شد. اگر پودر قهوه خیلی درشت آسیاب شود، آب داغ به سختی از میان آن عبور می کند و قهوه موکاپ طعم و عطر مطلوب خود را نخواهد داشت.

 • نسبت پودر قهوه و آب

نسبت پودر قهوه و آب نیز بر طعم قهوه موکاپ تاثیر می گذارد. به طور کلی، نسبت 10 گرم پودر قهوه به 200 میلی لیتر آب برای تهیه قهوه موکاپ مناسب است. با این حال، می توانید این نسبت را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید.

 • زمان دم کردن

زمان دم کردن نیز بر طعم قهوه موکاپ تاثیر می گذارد. زمان دم کردن قهوه موکاپ معمولاً بین 3 تا 5 دقیقه است. با این حال، می توانید این زمان را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید.

قهوه موکاپ یک روش ساده و لذت بخش برای تهیه قهوه است. با استفاده از این روش، می توانید انواع قهوه را با طعم های مختلف تهیه کنید.

عرضه و فرآوری انواع دان قهوه، قهوه فوری و تجهیزات